Kuris Graikijos Sportininkas Laimėjo Maratoną Pirmosiose Olimpinėse žaidynėse

Turinys:

Greičiau, aukščiau, stipriau. Šie žodžiai apibūdina visas šiuolaikines olimpiadas, rengiamas reguliariai ir dideliu mastu. Kaip ir prieš daugelį metų, jie tarnauja gėrio ir taikos reikalui visame pasaulyje.

Bėgimo takeliai

Griežtai tariant, nėra žinoma, kas tiksliai laimėjo maratoną pirmosiose olimpinėse žaidynėse, nes pats pirmasis iš jų įvyko 776 m. Tais laikais nebuvo jokios žiniasklaidos priemonės, kuri laikraščiams ir žurnalams perduotų šiuolaikiniam skaitytojui pirmojo maratono bėgiko čempiono vardą. Todėl galime kalbėti tik apie esamą padėtį, tiksliau, iš pirmųjų XIX amžiaus žaidynių organizavimo, 1896 m.

Pirmoji šiuolaikinė olimpiada ir pirmasis maratono čempionas

Gerai žinomas visuomenės veikėjas Pierre'as de Coubertinas pasisakė už pirmųjų šiuolaikinių olimpinių žaidynių organizavimą. Jis taip pat pasiūlė žaidimų šūkį - „Svarbiausia ne pergalė, o dalyvavimas“. Įdomu tai, kad juose dalyvavo tik vyrai. Ši nelygybė buvo ištaisyta nuo antrųjų žaidynių.

Įdomus faktas: olimpinės žaidynės anksčiau nebuvo laikomos pačiomis žaidynėmis, o laikotarpis tarp jų, lygus ketveriems metams.

Nemaža dalis sportininkų buvo iš Graikijos. Tai nenuostabu, nes pati olimpiada vyko Atėnuose. Varžybų programoje buvo devynios sporto šakos. Viskas prasidėjo nuo lengvosios atletikos varžybų. Medalius gavo amerikiečiai, prancūzai ir kiti dalyviai. Graikams nepasisekė iki pat maratono.

Maratono lenktynės yra jėgų išbandymas

Viskas prasidėjo balandžio 10 dieną startavus 24 sportininkams. Lenktynės vyko didžiausio karščio sąlygomis, kurios žaidimą tiesiogine prasme pavertė kova dėl išlikimo. Maratono organizatoriai tradicinę 42 kilometrų 195 metrų distanciją kiek sumažino iki 40 kilometrų, tačiau tai varžybų nepalengvino. Lyderiai nuolat keitėsi, kol 33 kilometre pasirodė stiprus graiko Spyridono (Spyros) Luiso pranašumas.

Pirmasis maratono bėgikas, bėgęs šią distanciją, norėdamas perduoti gerą žinią apie graikų pergalę, mirė.

Jaudulys tribūnose stiprėjo, žiūrovai tiesiogine to žodžio prasme pašoko tribūnose. Teisėjai, neatlaikę įtampos, iššoko iš savo vietų ir kartu su sportininku įveikė finišo liniją. Tą akimirką minia puolė prie didvyrio, ėmė siūbuoti jį ant rankų, o čempionas buvo palydėtas prie karališkosios dėžės. Jis oriai laimėjo varžybas ir nusipelnė garbės.

Įdomu tai, kad prieš savo pergalę sportininkas buvo paprastas piemuo, nieko ypatingo neišsiskyrė. Bet kai tik įvykdė šį sportinį žygdarbį, Luisas iškart tapo nacionaliniu didvyriu. Olimpinės žaidynės jam tapo pačiu šansu, kuris įvyksta tik kartą gyvenime. Reikėtų priminti, kad tais laikais dar nebuvo tokio rimto dopingo karo, nebuvo sintetinių anabolinių steroidų, o tai daro Louiso žygdarbį dvigubai reikšmingesnį.

Tačiau sėkmė įprasto sportininko gyvenimo būdo nepakeitė. Po varžybų jis grįžo į savo mažą Amarusi kaimą, kur vertėsi piemenimis ir prekiavo mineraliniu vandeniu. Tik po dvylikos metų amerikietis Johnny Hayesas sugebėjo sumušti Louis rekordą per 2 valandas 58 minutes ir 50 sekundžių. Pats Graikijos sportininkas daugiau niekada nedalyvavo olimpinėse žaidynėse.

Pirmųjų olimpinių žaidynių uždarymas beveik visiškai pakartojo senovinę ceremoniją padėdamas laurų vainiką ant čempionų galvų, įteikdamas delno šaką ir medalį. Ateityje olimpinis judėjimas įgavo pagreitį ir iki šiol yra žmogaus pasiekimų simbolis ir veidrodis, atspindintis Žemės planetos žmonių dvasią.